Idea projektu
Jako że działamy wspólnie z Wami już 15 lat, postanowiliśmy przygotować „coś” specjalnego. „Coś” specjalnego zrodziło się w Akko (Izrael) podczas porannej rozmowy Moniego Yossefa – dyrektora teatru w Akko, Romany Krzewickiej i Antoniego Sobolewskiego ze Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.
Ku zdumieniu uczestników rozmowy okazało się, że losy ich rodzin są nie tylko bardzo podobne ale i są nawet miejsca wspólne. I dzięki tej rozmowie i kawie narodziła się idea projektu.
Działania
W ramach projektu „Skąd jesteśmy” poprzez pokazanie historii 20 rodzin staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie skąd jesteśmy? Szukaliśmy odpowiedzi nt. swojej tożsamości indywidualnej i zbiorowej i miejsca w niepodległości jako wartości nadrzędnej. Poszukiwania te, z pomocą wolontariuszy-seniorów, zaczęły się od wywiadów z 20 rodzinami, każda z rodzin została sfotografowana, na kanwie tych relacji powstał spektakl teatralny, katalog oraz wystawa.
Na bazie projektów powstały również reportaże radiowe emitowane w Polskim Radiu Szczecin.
Dodatkowo w ramach projektu powstała gra karciana pt. „Skąd jesteśmy”. Gra ta zachęca rodziny do odkrywania własnej historii i tożsamości oraz wpływu rodziny na odzyskiwanie, budowanie i utrzymywanie niepodległości.
Spektakl i wystawa
Historie kilkunastu rodzin, których losy związały ze Szczecinem stały się kanwą i główną osią spektaklu. Wspomienia zrujnowanego miasta, ciężkich czasów komunizmu i pełnej nadziei epoki transformacji stają się tłem historycznym dla opowieści zwykłych mieszkańców – z ich nadziejami, obawami, codziennością. To oni pokazują nam, że szukanie odpowiedzi na pytanie Skąd jesteśmy? nie jest łatwe, ale każdy z nas powinnien je sobie zadać. Chociaż raz.